Prof. Dr. Mesut Çetin

Spor Yapmak Hafızanızı ve Düşünme Becerilerinizi Arttırabilir

Muhtemelen kas kuvvetini korumak, kalbinizi güçlü tutmak, sağlıklı bir vücut ağırlığı sağlamak ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıkları durdurmak için egzersiz gerektiğini biliyorsunuzdur. Ancak egzersiz, düşünme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Orta yoğunlukta egzersiz, sadece altı ay içinde düşünce ve hafızanızı geliştirmenize yardımcı olabilir.

Sayılar şok edici. 10 yetişkinden sadece ikisinde önerilen fiziksel aktivite seviyeleri karşılanmaktadır. 6 yaşından büyük 10 kişinin yaklaşık üçü, egzersiz yapmanın güçlü bir önleyici olduğunu ve bazen de engellilik ve hastalık için bir panzehir olduğunu kanıtlayan araştırmalara rağmen hiç aktif olmadığını kabul ediyor.

Egzersiz, hem doğrudan hem de dolaylı olarak hafıza ve düşünme becerilerinizi güçlendirir. İnsülin direncinde ve vücutta gizli iltihaplanmada azalma gibi fizyolojik değişiklikleri, büyüme faktörlerinin üretimini teşvik ederek, beyindeki yeni kan damarlarının büyümesini ve hatta bolluğu, hayatta kalmayı ve genel sağlığını etkileyen kimyasalları doğrudan harekete geçirir ve kök hücrelerden yeni beyin hücrelerinin oluşumu işlemini canlandırır.

Aynı zamanda doğrudan beynin kendisinde de hareket eder. Birçok çalışma, beynin düşünme ve hafızayı kontrol eden bölümlerinin, egzersiz yapan kişilerde olmayan insanlardan daha fazla olduğunu söylemiştir. Daha da heyecan verici olan, altı ay veya bir yıl boyunca orta şiddette düzenli bir egzersiz programına girmenin, seçilen beyin bölgelerinin hacmindeki artışla ilişkili bulunmasıdır.

Egzersiz hafızayı artırabilir ve ruh halini ve uykuyu iyileştirerek ve stres ve endişeyi azaltarak dolaylı olarak düşünebilir. Bu alanlardaki problemler sıklıkla bilişsel bozukluğa neden olur veya katkıda bulunur.

Bir egzersiz beyin sağlığı açısından diğerinden daha mı iyidir? Bu sorunun cevabını bilmiyoruz, çünkü şimdiye kadar yapılan araştırmaların neredeyse hepsi yürüşe baktı. Ancak, kalp pompalamanızı sağlayan diğer aerobik egzersiz formlarının benzer faydalar sağlayabileceği muhtemeldir.

Bir çok çalışmada, egzersizin, özellikle yetişkinler için planlama, çalışma belleği, dikkat, problem çözme gibi bilişsel süreçleri yöneten yönetici işlev alanında, yaşlı yetişkinlerde ve sözel akıl yürütme bilişsel işlevi geliştirme potansiyeli gösterdiği bulunmuştur..

Egzersiz alışkanlığını tıpkı bir reçeteli ilaç almak gibi önerilmektedir. Ve birkaç çalışma, egzersizin bilişsel faydalarından yararlanmaya başlamak için yaklaşık altı ay sürdüğünü gösterdiğinden, ilk sonuçları aradığınız sırada sabırlı olmanızı hatırlatır ve daha sonra yaşam için egzersiz yapmaya devam edin.

Haftada 150 dakika, ılımlı bir yoğunluğa - örneğin hızlı yürüyüş gibi - egzersiz yapma amacını hedefleyin. Günde birkaç dakika ile başlayın ve hedefinize ulaşana kadar miktarı haftada beş ya da 10 dakika artırın.

Egzersiz: Isınma veya soğumadan geçme

Isınma
Egzersiz rutininize atlamak ve güne devam etmek için sabırsızlanıyor olabilirsiniz ama ısınmadan hemen spora başlamayın. "Soğuk" kaslarla egzersiz yapmaya başlamak yaralanmaya neden olabilir. Her antremanı bir ısınma ile başlamak soğuma ile bitirmek önemlidir ki, bu yeni başlayanlar, tecrübeli profesyoneller ve aradaki herkes için geçerlidir.

Kalp atış hızınızı ve nefesinizi hızlandırdıkça, besleyici açısından zengin, oksijenli kanı kaslarınıza pompalayın. İyi bir ısınma, 5 ila 10 dakika sürmeli ve tüm büyük kas gruplarını çalıştırmalıdır. En iyi sonuç için yavaşça başlayın, ardından hızı alın. Birçok ısınma rutinleri, kriko ve akciğerler gibi kardiyo ve hareket aralığı egzersizlerine odaklanır. Tercih ederseniz, kollarınızı hafifçe sallarken veya hatta birkaç şarkıya dans ederken yürürken daha basit bir ısınma yapabilirsiniz.

Soğumak
Egzersizden sonra, bir diziden aşağı doğru soğumaya 5 ila 10 dakika harcamak en iyisidir.