Prof. Dr. Mesut Çetin

OMEGA 3 BALIK YAĞI KRİLL YAĞINDAN HANGİ ALANLARDA ÜSTÜNDÜR?

Mükemmel bir dünyada, yağlı balık yiyerek ihtiyacınız olan tüm Omega 3'ü elde edersiniz. Ancak endişe verici toksinler ve cıva gibi ağır metaller nedeniyle, çoğumuz günlük dozumuzu almak için balık yağı ve krill yağı gibi takviyelere dönüyoruz. Peki hangisi kirletici madde seviyelerine geldiğinde en iyisi? Krill veya balık yağı?

Krill yağı üreticileri, krill'in okyanusun besin zincirinin en sonunda yer alması nedeniyle yüksek miktarda cıva veya diğer kirleticileri biriktirmek için zamanları olmadığına dikkat çekmektedir.

Ancak kaliteli bir balık yağı seçmek de civadan arınmış bir ek alacağınız anlamına gelir. Balık yağlarının bazıları her bir partisi beş yıldızlı bir saflık ve kalite derecesi ile test edilmiş ve ödüllendirilmiştir, yani çevresel kaygı duymadan aynı saflık seviyelerini elde edersiniz.

Balık yağı, uskumru, sardalya, somon ve hamsi gibi yağlı balıkların cisimlerinden gelirken, morina karaciğeri yağı balıkların karaciğerinden gelir.

Her ikisinin de EPA ve DHA şeklinde anti-enflamatuar özellikler içerdiğini biliyoruz. Bu Omega 3 yağ asitleri, beynin, kardiyovasküler sistemin, gözlerin ve vücudumuzdaki diğer birçok işlemin işlevi için son derece önemlidir. Vücudumuz Omega 3 yağ asitlerini üretemediğinden, onu diyetimizde ve ek olarak tüketmemiz önemlidir.

OMEGA 3 BALIK YAĞI MI? MORİNA KARACİĞER YAĞI MI? HANGİ BALIK YAĞI?

Klinik olarak güçlü bir balık yağı ile karşılaştırıldığında daha düşük seviyelerde olmasına rağmen morina karaciğeri yağı ayrıca D ve A vitaminleri içerir. A vitamini güçlü bir antioksidan olsa da, A vitamini toksisitesi riski altındadır.Bu, zamanla vücudunuzda büyük miktarlarda biriktiğinde karaciğer hasarına yol açabilecek ve hatta görüşünüze zarar verebilecek bir durumdur.

Bazı kronik durumlar herhangi bir fayda görmek için yüksek, klinik bir Omega 3 dozu gerektirir - morina karaciğeri yağı aynı dozajda aldıysanız, çok fazla A vitamini alırsınız.