Prof. Dr. Mesut Çetin

Nefes Teknikleri ve Psikoterapi Düşünenler Aman Dikkat!

BURADA DİKKATİNİZİ ÇEKMEK İSTEDİĞİM ÇOK ÖNEMLİ BİR HUSUS DA ŞUDUR: NEFES ALMAK DAHA İYİ BİR GEREÇTİR AMA HER DERDE DEVA DEĞİL.

Kentleşen dünyada küçük topluluklardaki sosyal dayanışmanın ortadan kalkması ile insanlar MİLYONLARIN İÇİNDE YANLIZLAŞTILAR. Bu durum insanlarda bir güven eksikliği, ve MANEVİ BOŞLUK oluştururdur. Bunu son yıllarda ülkemizin de içinde olduğu tüm dünyada MANEVİ BOŞLUĞA TEPKİ OLARAK: panik, depresyon, kaygı bozuklukları, hatta intiharlar, v.b. gibi psikiyatrik bozuklukların sıklığının artmasından anlayabiliyoruz.

İşte bu boşluktan ya yararlanan bazı fırsatçı umut tacirlerine dikkatinizi çekmek istiyorum: Bunlar her köşe başında kerameti kendinden menkul NEFES GURU’ ları ve PSİKOTERAPİ YETKİNLİĞİ OLMAYAN TECRÜBESİZ BİR SÜRÜ PSİKOTERAPİ YAPTIĞINI İDDİA EDEN BIRAKIN UZMAN PSİKOLOG OLMAYI, PSİKOLOG BİLE OLMAYAN ŞARLATAN.

ÜSTELİK BU KİŞİLER TIBBI VE DOKTORLARI KÖTÜLEYEREK NEFES İLE HER ŞEYİN HALLOLACAĞINI İDDİA ETME CÜRETİNİ GÖSTEREN CAHİLLER. BU KİŞİLERİN ÇOĞU İŞSİZ VEYA KENDİ MESLEKLERİNDE BAŞARILI OLAMAMIŞ VE TEDAVİ ETMEK KONUSUNDA HEM HUKUKEN VE HEM DE BİRİKİM OLARAK HİÇBİR YETKİNLİĞE VE HİÇ BİR TIBBİ EĞİTİME SAHİP OLMAYAN İNSANLARI OYALAYAN, PARALARINI DOLANDIRAN, SONUÇTA UMDUKLARI GERÇEKLEŞMEYEN İNSANLARI DAHA DERİN BİR UMUTSUZLUĞA VE GÜVENSİZLİĞE SEVKEDEN VİCDANSIZ TİPLERDİR. BU KONUDA maalesef yetkili devlet kurumları ve STK’lar da yeterli mücadele yapmadıklarından meydan bu çeşit kişi ve kuruluşların fütursuzca at oynatmasına açık bir haldedir maalesef. O YÜZDEN TEKRAR HERKESİN DİKKATLİ OLMASINI ÖNERİYORUM. Bana müracaat eden hasta ve danışanlarımdan hemen her hafta birkaçından böyle bir öykü dinliyorum. Aman dikkat!